Svaka promena kod deteta izaziva zabrinutost roditelja. Neke od situacija koje su česte ne treba da nas brinu, kažu lekari, jer predstavljaju pozitivan odgovor organizma.
Kako reagovati, kada možemo sami da prevaziđemo problem, a kada je neophodno da se obratimo lekaru u savetu naše dr Milinke Dragojević, specijaliste pedijatrije.
Piše:dr Milinka Dragojević, specijalista pedijatrije
Da prodjemo zajedno kroz kratku priču o povišenoj telesnoj temperature kod dece, razmatrajući kao najčešći uzrok virusne i bakterijske infekcije.
Da li je povišena temperatura prijatelj ili neprijatelj i kako to razlikovati?
Vreme detinjstva je vreme čestih infekcija. Tako se stvara imunitet. Deca predškolskog uzrasta bolesna su 6-10 puta godišnje. Ove infekcije su uglavnom praćene povišenom telesnom temperaturom.Ako je opšte stanje deteta dobro (lepo jede i spava,igra se kad nema povišenu temperaturu,koja je povremena i ne naročito visoka), nema razloga za brigu .
Termoregulacioni centar u borbi sa virusom ili bakterijom podiže temperaturu,jer to dete ne ugrožava, ali ugrožava viruse i bakterije. U takvim situacijama treba pratiti stanje deteta, davati antipiretike, više tečnosti i lakšu hranu.
Antipiretici koji se daju deci su paracetamol (eferalgan, febricet) i ibuprofen (nurofen, brufen) u dozi koja zavisi od telesne mase deteta.
U stanjima sa jako visokom temperaturom ovi lekovi se kombinuju i daju naizmenično na 3-4 sata, zavisno od potrebe.
Sve preporuke i za tuširanje vodom normalne temperature u trajanju od 10-15 minuta,ako je čitavo telo deteta toplo.
A šta ako je čelo vrelo, a ruke i noge ledene?
Onda treba brzo menjati hladne obloge (pelena u jako hladnu vodu) i stavljati ih na čelo i oko vrata.
Ukoliko je T preko 39,5C kontinuirano, a opšte stanje deteta ozbiljno poremećeno (stenje, ječi, ne diže glavu, povraća), odmah dajte antipiretik i idite lekaru.
Na sreću svih nas, ova ozbiljna stanja su i najređa.